MK Classics

Класична музика українських і закордонних композиторів у виконанні найкращих колективів – особлива сторінка в історії Дому МК. Починаючи з 2008 року, наш концертний зал став одним із ключових майданчиків для світових прем’єр, спілкування з визначними музикантами сучасності, професійних обмінів і фестивальних подій. За ці роки команді Дому МК і незмінному куратору проектів класичної музики Тетяні Калініченко вдалося втілити в життя високий і вишуканий стиль подачі класичної музики. Відтак на нашій сцені відбуваються справді визначні події – прем’єри творів композиторів-сучасників Валентина Сильвестрова, Вікторії Польової, Максима Шалигіна, Едуарда Артем’єва, Гії Канчелі, Добрінкі Табакової та багатьох інших знакових композиторів. Водночас Дім МК став для них не лише концертним майданчиком, а й місцем співтворчості з українськими музикантами і глядачами.

У концертних програмах проекту MK Classics беруть участь найкращі виконавці – Національний ансамбль солістів “Київська Камерата”, Національний камерний ансамбль “Київські солісти”, Nostri Temporis Ensemble, Муніципальний камерний хор “Київ”,  хоровий ансамбль “Alter Ratio”, Творча майстерня Мирослави Которович “АртеХатта” та інші колективи.

Особливою сторінкою в репрезентації класичної музики Дому МК є постійна співпраця з New Era Orchestra (арт-директор і диригент Тетяна Калініченко) – камерним оркестром, який задає тренд на якісне та емоційне виконання сучасної класичної музики в Україні.

New Era Orchestra

New Era Orchestra (NEO) є одним з найцікавіших камерних ансамблів музичної сцени України. Оркестр був створений 2007 року в Києві Тетяною Калініченко, яка дотепер є незмінним лідером, художнім керівником і головним диригентом NEO. Фактично ця подія стала частиною історії “Нової України”, коли чи не вперше зусиллями меценатів і шанувальників музики відбувся недержавний колектив, покликаний репрезентувати кращі зразки виконавського мистецтва у царині сучасної класичної музики.  

Репертуар New Era Orchestra охоплює діапазон стилів від класики до сучасної музики. Відтак поряд із творами, які входять до репертуару кращих світових колективів, оркестр постійно відкриває нові або частково забуті партитури.

New Era Orchestra був першим колективом в Україні, який розпочав виконувати музику таких композиторів, як: Філіп Гласс (США), Майкл Найман, Джон Тавенер (Велика Британія), Яніс Ксенакіс (Франція), Авнер Дорман (Ізраїль – США), Такаши Йошимацу (Японія), Леонід Десятников, Олександр Мосолов (РФ), Мар’ян Мозетіч (Канада), Олександр Раскатов (Росія – Німеччина), Георгс Пелеціс і Артурс Маскатс (Латвія). Крім того, оркестр виконав прем’єри багатьох творів таких видатних сучасних композиторів, як: Хоакін Родріго (Іспанія), Ясуши Акутагава (Японія), Кшиштоф Пендерецький (Польща), Арво Пярт (Естонія), Гія Канчелі (Грузія), Петеріс Васкс (Латвія), Джованні Солліма (Італія), Володимир Мартинов (Росія) та інші.

Оркестр співпрацює з багатьма відомими солістами світу, зокрема: Джошуа Беллом (скрипка, США), Сарою Чанг (США), Аві Авіталем (мандоліна, Ізраїль – Німеччина), Дан’юло Ішизака (віолончель, Німеччина), Романом Мінцем (скрипка, Росія – Велика Британія), Анею Лехнер (віолончель, Німеччина), солістами «Kremerata Baltica» – Андрієм Пушкарьовим (вібрафон, Україна – Латвія) та Яною Озоліна (скрипка, Латвія), Діно Салуцці (бандонеона, Аргентина). Оркестр часто виступає з провідними українськими солістами: Андрій Рахманін (скрипка, головний концертмейстер оркестру), Тетяна Андрієвська (скрипка, концертмейстер оркестру), Кирило Шарапов (скрипка), Дмитро Марченко (вібрафон), Роман Рєпка (фортепіано), Артем Полуденний (віолончель), Олена Арбузова (сопрано), Соломія Приймак (сопрано).

Тетяна Калініченко як художній керівник і диригент оркестру постійно залучає оркестрантів до самовдосконалення. Саме тому виконавці New Era Orchestra постійно беруть участь у майстер-класах, співпрацюють зі своїми колегами за кордоном. Водночас в оркестрі панує так званий “дух учнівства”: до роботи в New Era Orchestra  запрошуються музиканти-студенти музичних академій.  Тетяна Калініченко зібрала в одному колективі найкращих українських молодих музикантів, яких постійно надихає на самовдосконалення і професійне зростання.

New Era Orchestra є учасником головних фестивалів сучасної музики в Україні та за кордоном – таких як GAIDA (Вільнюс, Литва), Гогольфест, Мистецький Арсенал, Фестиваль нової музики, Jazz in Kiev, DonKult тощо.

У минулі сезони New Era Orchestra здійснив гастролі до Франції і Литви. Спеціальним проектом оркестру став «Батько і син» (Київ – Париж – Москва), присвячений дуету видатного російського поета і режисера – Арсенію та Андрію Тарковським.

Майстер-класи для музикантів

Постійне вдосконалення виконавської майстерності, допомога музикантам у налагодженні діалогу зі своїми колегами за кордону – це важливі складові діяльності Дому МК. Щорічно запрошені музиканти проводять у наших стінах майстер-класи для дітей, виконавців-початківців і професіоналів-однодумців із різних колективів.

Своєю майстерністю і знаннями в Домі МК ділилися Джошуа Белл (скрипка, США), Сара Чанг (скрипка, США), Едуард Артєм’єв (композитор, Росія), Марія Нємцова (рояль, Росія), Мирослава Которович (скрипка, Україна), Богдана Півненко (скрипка, Україна), Рональд Золлман (диригент, Бельгія), Дональд Шлейхер (диригент США) та багато інших майстрів музичної сцени.

Ці проекти є частиною спеціальної освітньої програми і соціального партнерства Дому МК для розвитку класичної музики в Україні.  

Класика для дітей

Під час інтерактивних концертів класичної музики для дітей найменші наші слухачі мають змогу не лише познайомитися з різними музичними інструментами, дізнатися про особливості звуковидобування, а й долучатися до справжнього музикування разом із професійними виконавцями. Почасти батьки і дорослі слухачі не вірили, як діти легко й невимушено, тонко й абсолютно точно відчувають складні твори класичної музики.

Водночас Дім МК постійно підтримує проекти, спрямовані на підтримку талановитих дітей, які уже в юному віці дивують своєю майстерністю журі міжнародних конкурсів. Традиційно на нашій сцені виступають юні музиканти, чию творчість підтримує центр культурних ініціатив Responsible Future і зокрема українська скрипалька Богдана Півненко.

Важливим проектом підтримки талановитих дітей є і наш щорічний Міжнародний фестиваль “Каштановий рояль”, який з 2013 року визначає кращих піаністів-аматорів.

Назад
Більше
Тема з варіаціями. Live

Дім МК і Продюсерський центр Jazz in Kiev створюють протягом багатьох років у столиці особливу атмосферу виру джазової музики. Щосереди у рамках авторського проекту відомого українського джазмена і журналіста Олексія Когана «Тема з варіаціями. Live» на нашу сцену виходять найкращі джазові музиканти Києва – Наталя Лебедєва, Валентин Корнієнко, Сергій Овсянников, Дмитро Александров, Лаура Марті, Роман Коляда, Денис Дудко та інші джазмени.

Окрім того, у наших стінах виступають українські музиканти, які живуть за межами України – Юхим Чупахін, Богдан Гуменюк, Олеся Здоровецька й іноземні артисти – Ленні Сендерський (Ізраїль), Гай Дейвіс (США), Ханс Пітер Салентін (Німеччина), Ерік Бергене (Норвегія) та інші видатні імпровізатори сучасності.

Кожен джазовий концерт у домі МК – це ще й особлива історія, розказана Олексієм Коганом, арт-директром Продюсерського центру Jazz in Kiev. Щоразу – це захоплююча мандрівка у світ джазу, ритмів серця й емоції видатних музикантів, завдяки яким ми живемо в стилі джазу.

Фото: Ігор Петроф

Підтримка джазових фестивалів

Київська джазова фестивальна історія має свій особливий шарм. І Дім МК має за честь бути причетними до його втілення. Зокрема, уже з 2008 року ми підтримували фестиваль Jazz in Kiev, згодом наша сцена приймала Київський міжнародний блюз фестиваль, Voloshin Jazz Weekend, спеціальні проекти в рамках фестивалю “Мистецтво толерантності” тощо. Окрім концертних програм, ми реалізовували освітні проекти, які в різний спосіб знайомили аудиторію з історією джазової музики.

Таким особливим проектом стали кінопокази авторського проекту “Джазовий кінематограф Леоніда Гольдштейна”, у рамках якого відомий дослідник історії джазу і телеведучий Леонід Гольдштейн представляє історії культових музикантів, маловідомі, але невимовно прекрасні відеозаписи виступів знакових джазменів і документальні фільми про них.

Фото: Артур Шрамко

Для музикантів

Молоді музиканти можуть одержати додатковий досвід на майстер-класах таких зірок світової джазової сцени, як: Пол Болленбек, Майк Стерн, Spyro Gyra, Рассел Ферранте, Боб Мінтцер, музикознавців Володимир Феєртаг і Леррі Епплбаус, мексиканського барабанщика Антоніо Санчес, американського піаніста Кенні Вернер і вокалістки Шеррі Вільямс і багатьох інших. Невимушена атмосфера на цих подіях часто спонукає до спільної імпровізації і навіть створення окремих міжнародних проектів. Так, завдяки Продюсерському центру Jazz in Kiev, 2016 року українські співачки Лаура і Крістіна Марті реалізували спільний проект із джазовим композитором і музикантом із Німеччини Хансом Пітером Салентіном.

Фото: Ігор Петроф

Для дітей

Бажання популяризувати джазову музику як фантастичний і такий різносторонній музичний стиль надихнуло Дім МК на спільні проекти із Олексієм Коганом «Дітям про джаз доступно та з посмішкою», “Казки про джаз для дорослих і дітей”. Це імпровізаційні майстер-класи для наших юних слухачів і їхніх батьків від українського джазмена, радіоведучого і журналіста Олексія Когана, під час якого діти музикують, імпровізують і просто закохуються у музику вільних людей.

Щорічно Дім МК і Продюсерський центр Jazz in Kiev проводять Міжнародний дитячий джазовий фестиваль «ОКешкін джаз», який дає можливість юним музикантам – солістам і біг-бендам – виступити на одній сцені зі своїми вчителями і кумирами.

Назад
Більше

Кіно
Проект Дому МК у співпраці з іноземними культурними інституціями і дипломатичними установами, у рамках якого українським глядачам пропонуються кращі стрічки світового кінематографу мовою оригіналу.
Кіно

Дім МК спільно з культурними інституціями і дипломатичними установами, які працюють в Україні, пропонують киянам познайомитися з найкращими фільмами світового кінематографу і водночас відчути справжню розкіш. Адже глядачам пропонуються стрічки з оригінальною звуковою доріжкою (відтитровані українською мовою). Традиційно фільми представляють професійні кінознавці.  

Найбільшої популярності в рамках “Світового кіносалону” одержали сезони японського, іспаномовного, німецькомовного кіно. Кожен сезон триває протягом місяця, що дозволяє глядачам максимально зануритися в культуру окремого народу і познайомитися з особливостями його кіноісторії. Пропоновані фільми представляють різні жанри і стилі й не повторюють афіші традиційних кінотеатрів.

Важливою складовою проекту “Світового кіносалону” є обговорення фільмів, знайомство з кінопроцесом, творчістю не лише окремих режисерів, а й усіх учасників кіновиробництва – від художників по костюмах і до композиторів, завдяки яким оживає кінематографічне полотно на екрані. Відтак наші покази – це своєрідний формат кіноклубу, де кожен долучається до обговорень, а його глядацьке сприйняття може розкрити грані конкретної стрічки, які у своїх оглядах почасти оминають навіть професійні критики.    

У свою чергу Дім МК в рамках “Світового кіносалону” періодично проводить Британський сезон кіноклубу. Це проект Школи англійської мови “Оксфорд Клас” Дому МК, який покликаний допомогти нашим студентам і всім, хто вивчає англійську мову, інтегруватися у мовний простір через мову кіно. Викладачі “Оксфорд Класу” після перегляду фільму обговорюють із глядачами сюжетні лінії, проблематику фільму і в невимушений спосіб провокують глядача розпочати дискусію англійською мовою.

Освіта
Дім МК є майданчиком для неформальної освіти різних галузей і напрямків мистецтва, історії та філософії. Провідні українські митці і науковці в рамках спеціальних лекторіїв знайомлять аудиторію із сучасними тенденціями у вивченні актуальних питань гуманітаристики.
Освіта

Самоосвіта – одна з ключових цінностей роботи Дому МК. Саме тому до співпраці ми щорічно залучаємо провідних митців і науковців, які готують для наших відвідувачів спеціальні лекторії, серії майстер-класів і тренінгів, під час яких кожен має можливість віднайти для себе власні рецепти розуміння мистецтва, поринути у вивчення історії і філософії, знайти відповіді на непрості питання сучасної гуманітаристики.

Наші лекційні програми охоплюють широкий спектр проблематики – від знайомства з особливостями роботи в архівах, знайомства з провідними науковими розвідками щодо мистецьких процесів і до заглиблення в історію Києва і його мистецького спадку, мистецтва і традицій інших країн.

Починаючи з 2015 року, на базі Дому МК свої комплексні програми щодо неформальної літературної освіти пропонує Центр літературної освіти. Окрім того, ми активно співпрацюємо з проектом “Їздець”, а також провідними українськими науковцями – Діана Клочко (мистецтвознавець, перекладач), Андрій Накорчевський (архітектор, перекладач із японської), Галина Анненкова-Крюкова (літературознавець, історик, мистецтвознавець, телеведуча), Леонід Залізняк (історик) та багато інших.

Водночас у рамках спеціальних мистецьких подій (концерти, галерейно-виставкові проекти, кінопокази) митці часто готують спеціальні лекційні події та майстер-класи як для широкого кола відвідувачів, так і для своїх колег. Зокрема своїм досвідом у Домі МК ділилися українсько-канадський художник Тарас Полатайко, українсько-американський режисер Олег Ліпцин, російська піаністка Марія Нємцова, американські скрипалі Джошуа Белл і Сара Чанг, Нобелівська лауреатка – білоруська письменниця Світлана Алексієвич, українська письменниця Оксана Забужко та багато інших знакових постатей сучасності.

Література
Презентація творів знакових українських та іноземних письменників сучасності, дискусії довкола актуальних питань літературного процесу, спеціальні літературні події в рамках найбільших книжкових фестивалів України, новинки українських і закордонних видавництв - усе це частина літературного життя Дому МК.
Література

Дім МК – це справжня оаза для українських книгоманів. Щотижня у нас відбуваються літературні події, які збирають учасників літературного процесу і їхніх читачів. В особливій атмосфері розмов, диспутів, літературних читань аудиторія знайомиться не лише з творами своїх відомих сучасників, а й практично інтегрується в літературне життя України і світу.

Завдяки нашій співпраці з провідними українськими видавництвами – “Книги ХХІ”, “Комора”, “Дух і Літера”, “Видавництво Старого Лева”, “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, “КСД”, “Самміт-Книга” тощо – відвідувачі Дому МК мають можливість першими познайомитися з книжковими новинками і віч-на-віч поспілкуватися з українськими та закордонними письменниками, перекладачами, публіцистами. Зокрема, на нашій сцені виступали представники різних генерацій письменників – Сергій Жадан, Оксана Забужко, Світлана Алексієвич, Борис Херсонський, Катя Петровська, Юрій Андрухович, Тарас Прохасько, Олександр Ірванець, Іван Малкович, Макс Кідрук, Андрій Любка, Олена Гусейнова, Ірина Цілик та багато інших знакових письменників.

З 2015 року Дім Мк розпочав співпрацю з Центром літературної освіти – організацією, що здійснює освітні програми для дітей і дорослих у сфері літератури, книжкової та редакторської справи, літературного менеджменту та дотичних сферах суспільного життя, які пов’язані з роботою над текстом. Відтак під час спеціальних проектів ЦЛО та Дому МК ви можете здобути неформальну літературну освіту, при цьому Вашими лекторами і тренерами є провідні українські видавці, письменники, критики.

Під час “Книжкового Арсеналу” в Києві в Домі МК відбуваються спеціальні презентації книжкових новинок. Водночас ми співпрацюємо з Міжнародним поетичним фестивалем MERIDIAN CZERNOWITZ (Чернівці), у рамках якого готуємо спеціальні міждисциплінарні проекти. Так, 2015 року Дім МК представив для української і закордонної публіки концертну програму музики Валентина Сильвестрова “Музика поезії” на слова українських та закордонних поетів ( у виконанні вокалістки Інни Галатенко та піаніста Олега Безбородька).

Зважаючи на стрімкий розвиток перекладної літератури в Україні, Дім МК та премія «Metaphora» (Київ-Прага) започаткували Фестиваль «Дні перекладу», мета якого привернути увагу до перекладу як суспільно-важливого явища, від якого залежить, зокрема, динаміка входження сучасної української культури у міжнародну спільноту.

Літературні події в Домі МК – одні з найбільш затребуваних проектів серед аудиторії. Відтак ми постійно розширюємо можливості для різних форматів спілкування читачів з улюбленими письменниками і намагаємося якомога ширше охопити запити на нові імена і нові видання.

Театральні проекти
Дім МК підтримує і розвиває незалежні театральні проекти - як уже знаних українських митців, так і постановки молодих режисерів. Наша сцена покликана давати простір для найсміливіших ідей, які провокують і водночас дозволяють подивитися на світ і його цінності через фокус людини - з її надією, вірою в себе і водночас з критичним і неочікуваним сприйняттям буденних реалій.
Театральні проекти

Театральні постановки в Домі МК – це важлива і непересічна історія незалежного українського театру в Києві. Щоразу глядач знайомиться не лише з мало знаними п’єсами, а й з нетривіальним їх втіленням на сцені. Водночас Дім МК став відправною точкою для освітніх практик українських акторів і режисерів. Це дало можливість пропонувати українському глядачеві постановки, які створюються безпосередньо для нашого театрального простору і є наслідком професійної комунікації між різними учасниками театрального процесу.

З 2013 року Дім МК розпочав співпрацю із українсько-американським театральним режисером Олегом Ліпциним, який є засновником “Семінару Ігрового Театру” – освітньо-театрального проекту, художня філософія і творчий метод якого базуються на практиках видатного російсько-американського актора і педагога Михаїла Чехова. СІТ працює з текстами Бруно Шульца, Михайла Достоєвського, Антона Чехова. Студенти вивчають англійську, німецьку і польську мови, таким чином розвиваючи практики багатомовного театру в Україні й інтегруючи українську культуру у світову. Ці методики ігрового театру нині широко застосовуються в світовому театральному процесі.

У виставах СІТ й авторських постановках Олега Ліпцина широко застосовуються нові медіа. Зокрема, 2015 року на сцені Дому МК було представлено інтерактивну виставу “Підпілля” (за повістю М. Достоєвського “Записки з підпілля”), для якої українські ІТ-ішники спеціально розробили комп’ютерну програму «свідома камера». Технологія дозволила глядачам наживо побачити «роздвоєння» героя Ф. Достоєвського через взаємодію актора зі своєю проекцією в реальному часі.

Особливою театральною сторінкою Дому МК є співпраця з режисером Олександром Крижанівським та його “Новим театром на Печерську”. Кожна постановка Олександра Крижанівського на нашій сцені – це більше ніж власне традиційна драматична історія, адже режисер майстерно втілює у життя міждисциплінарні проекти: містеріальна драма “Трансформа” стала складною, багаторівневою композицією, яка об’єднала театр, симфонічну та хорову музику Вікторії Польової, світло і звук – на рівні символів; у виставі “Гессе. Притчі”, що об’єднала тексти притч, створені німецьким письменником Германом Гессе під час Першої світової війни, а також його роздуми й думки з творів різних часів, музичні і візуальні рішення були повноцінною складовою акторської гри. Щоразу поставновки Олександра Крижанівського і “Нового театру на Печерську” розкривають нові грані можливостей сучасного театру.

Водночас Дім МК відкритий до нових спільних проектів із молодими українськими режисерами і театральними формаціями. З 2016 року на нашій сцені заплановані спільні проекти з “Диким театром”. На постійній основі триває прийом заявок від українських та закордонних театрів щодо нових постановок на нашій сцені.