«Місто біля моря»

Виставка одеських художників Володимира та Олени Іллічових «Місто біля моря» – це дослідження архітектурної спадщини Одеси. Ретельне зображення архітектурних деталей органічно поєднується з живописною манерою виконання наповненого повітрям простору, у якому живуть люди, предмети, будівлі. Різноманітність різних архітектурних напрямків відбивається в еклектичному вигляді старої Одеси.

Основним будівельним матеріалом для одеських будівель служить природний матеріал — камінь-черепашник. Він складається в основному з раковин молюсків та інших морських організмів, яким понад мільйон років. Ці шари морських мешканців утворили своєрідні шари часу, які потім втілилися в архітектурних творах, сформували культурний шар південного українського міста. Двома цими причинами, національними та екологічними, була обумовлена ідея створення багатошарового підмальовку, який став тканиною майбутніх творів.

Створення цієї тканини було тією необхідною основою, без якої неможлива подальша робота. Вона багато в чому визначає, що буде зображено на картині. Підмальовок є мальовничою основою для архітектурних фрагментів. Водночас це спроба поєднати живопис і графіку. Використовується вкраплення історичних виносок у вигляді старовинних гербів, монет, креслень. Кожна будівля або фрагмент має конкретне першоджерело. Уся ця багатошаровість дозволяє при кожному поверненні до перегляду картини знаходити в ній щось нове.

Архітектура Одеси незабутня: не настільки урочиста, як затишна, не настільки помпезна, як скромна і гармонійна. Ніколи будинки Одеси не «нависали» над городянами невідповідними кам’яними монстрами, навпаки — вони оберігали їх естетичне існування і створювали те життєве оточення, яке можна назвати «інтер’єром під відкритим небом».