Gypsy Swing

Ювілейний 300-й концерт авторського проекту Олексія Когана “Тема з варіаціями. Live 3.0” відбудеться 26 жовтня о 20:00 в Домі МК.

Джаз-мануш, він же циганський джаз або циганський свінг, як і весь джаз в цілому, – щирий до кінчиків пальців, що віртуозно грають гітарні партії.

Який він? Візьмемо трохи індійської фольклорної манери першовідкривачів, приправимо традиційними джазовими програшами, додамо французького шарму – і вуаля, перед нами новий самобутній і нескінченно чарівний стиль. Зародившись в колах справжніх мандрівників, циганський джаз знайшов визнання в усьому світі.

Засновником циганського джазу вважається французький гітарист циганського походження Джанго Рейнхардт. Ведучи кочівницький спосіб життя, майбутній джазмен з раннього дитинства захоплювався грою на музичних інструментах – спочатку на скрипці і банджо – і всюди возив їх за собою. Коли в кінцевому підсумку сім’я Джанго осіла в передмісті Парижа, слава про талановитого мануша швидко рознеслася по навколишніх таборах. Про юного віртуоза навіть складали легенди, раз за разом збільшуючи досягнення музиканта: «Він слідом за акордеоном відтворив 17 мелодій на банджо, почувши їх уперше».

У 18-річному віці з Джанго трапляється нещасний випадок. Під час пожежі в таборі музикант сильно обгорає і втрачає три пальці на лівій руці. Далі – півроку, проведені в ліжку, дуже складна реабілітація, нескінченні репетиції. Як результат – унікальний «двопальцевий стиль» гри на гітарі і в моду входить джаз, виконаний на циганський манер, який незабаром назвуть джаз-манушем.

«Джанго» в перекладі з циганського означає «я прокинувся». Музикант, який не закінчив і початкової школи, не знав нот і грав скаліченою рукою, своєю грою розбудив абсолютно новий напрям розвитку джазу. А його ім’я і сьогодні зустрічається у всесвітньовідомих творах мистецтва: пам’ятайте кращого гітариста в світі, який наганяв страх на героя Шона Пенна у фільмі «Солодкий і бридкий» – кінострічці іменитого любителя джазу Вуді Аллена?

«Джанго зробив для гітари більше, ніж будь-хто в джазі. Його стиль гри був не схожий на жоден інший, завдяки йому джаз став іншим.

Разом зі своїми мандрівними прабатьками циганський джаз увібрав в себе безліч культур, відтінків і форм. Традиції гітарної гри європейських циган, чарівність французької музики, свінговий нерв і безперервний пошук нових рис.

Коли настала ера бібосу циганський джаз дещо втратив свою популярність. На деякий час він був забутий публікою. Але мода циклічна. Циганський свінг не тільки зміг вижити, але й трансформувався в самобутній і цікавий напрямок сучасного джазу.

Циганський джаз – чарівний, волелюбний, щирий, простий і красивий, він одночасно вірний  традиціям і не боїться експериментів. Саме за це ми його і любимо.

(На основі прес-релізу)

Дмитро Кушніров – гітара
Матвій Миронов – скрипка
Дмитро Коваленко – гітара
Олександр Ємець – контрабас

Вартість квитків – 150 грн.

Квитки можна придбати в Домі МК за 30 хвилин до початку концерту.