Лекція “Неоромантизм” з циклу BritArtXX з О.Белюсенка

Термін “неоромантизм”, мабуть, внаслідок його неоднозначності і благозвучності, вживається в історії мистецтв протягом більш ніж півтора століття свого існування надзвичайно часто і часом надмірно вільно. Більш того в англійській не існує навіть єдиної норми написання цього слова, енциклопедія Britannica вживає форму – Neoromanticism, Tate – Neoromanticism, Urban Dictionary – Neo Romanticism.

У музиці, наприклад, неоромантиками називають кого завгодно, від поствагнеріанців Ріхарда Штрауса і Густава Малера (що цілком резонно) до Девіда Боуї і групи Duran Duran.

Та й в літературі картина не набагато краща, що спільного, скажімо, у Люїса Керолла – з Олександром Купріним? Або у Майна Ріда з Германом Гессе?

Під визначення “неоромантизм” в різних джерелах попадаютнео-готика в архітектурі, занепад, естетичний рух, символізм, фентезі-арт, готична субкультура і т.д. і т.п.. Але, як кажуть у Львові – “менше з тим”.

Темою нашої наступної лекції стануть неоромантики у вузькому сенсі цього слова. Мова піде про британську школу пейзажного живопису, активний розвиток якої відбувався в 1930-50 рр., і близьку до сюрреалізму не тільки по часу, але і по настрою. Крім сюрреалізму на британських художників вплинула ще й інтернаціональна паризька група неоромантиків, основну роль в якій грало російське тріо – брати Євген і Леонід Берман, і Павло Челіщев.

Останній цікавий ще й тим, що в 1918 році був слухачем знаменитої київської студії Олександри Екстер, що розташовувалася в мансарді (не збереглася) будинку №27 по вул. Б. Хмельницького (кут з пров. Леонтовича), і через яку пройшли такі художники, як В. Меллер, А. Петрицький, І. Рабинович, К. Редько, А. Тишлер.

Британські неоромантики, на відміну від своїх паризьких колег, до приставки “нео” підійшли відповідально, і щоб уникнути пересудів, вибрали в досить великому (один Тернер чого вартий!) англійському романтизмі зразок для наслідування. Зразком цим стали роботи Вільяма Блейка і особливо його учня Семюеля Палмера, художника не дуже широко відомого за межами Британських островів. Засновниками руху вважаються Грем Сазерленд, Пол Неш, Джон Пайпер, Айвон Хітченс і, частково, Генрі Мур (його графічні серії).

Квитки можна придбати за посиланням https://kiev.karabas.com/ua/neoromantizm-britanske-mistectvo-britartxx або перед початком лекції.  Вартість – 100 грн. (лля студентів – 50 грн.)