Urban Gypsy “Jazz Manouche”

336-й концерт авторського проекту Олексія Когана “Тема з варіаціями. Live 3.0”.

Циганський джаз, він же циганський джаз або циганський свінг, як і весь джаз в цілому, – надбання вулиць до кінчиків пальців, що віртуозно відіграють гітарні партії. Який він? Візьмемо трохи індійської фольклорної манери родоначальників, приправимо традиційними джазовими програшами, забезпечимо французьким шармом – і вуаля, перед нами новий самобутній і нескінченно чарівний стиль.

Зародившись в колах справжніх мандрівників, циганський джаз знайшов визнання в усьому світі.

Засновником циганського джаз вважається французький гітарист циганського походження Джанго Рейнхардт.

Ведучи кочівницький спосіб життя, майбутній джазмен з раннього дитинства захоплювався грою на музичних інструментах – спочатку на скрипці і банджо – і всюди возив їх за собою. Коли в кінцевому підсумку сім’я Джанго осіла в передмісті Парижа, слава про талановитого мануш швидко рознеслася по навколишніх таборах.

Про юного віртуоза навіть складали легенди, раз за разом збільшуючи досягнення музиканта: «Він слідом за акордеоном відтворив 17 мелодій на банджо, почувши їх уперше». У 18-річному віці з Джанго трапляється нещасний випадок. Під час пожежі в таборі музикант сильно обгорає і втрачає три пальці на лівій руці. Далі – півроку, проведені в ліжку, дуже складна реабілітація, нескінченні репетиції.

Як результат – унікальний «двухпальцевий стиль» гри на гітарі і новий джаз, що увыйшов у моду, виконаний на циганський манер, який незабаром назвуть джаз-манушем. «Джанго» в перекладі з циганського означає «я прокинувся». Музикант, який не закінчив і початкової школи, не знав нот і грав скаліченою рукою, своєю грою розбудив абсолютно новий виток розвитку джазу. А його ім’я і сьогодні зустрічається у всесвітньо відомих творах мистецтва: пам’ятайте кращого гітариста в світі, який наганяв страх на героя Шона Пенна у фільмі «Солодкий і бридкий» – кінострічці іменитого любителя джазу Вуді Аллена? Після настання ери бібопа циганський джаз дещо втратив свою популярність. На деякий час він був забутий публікою. Але мода циклічна. Циганський свінг не тільки зміг вижити, а й трансформувався в самобутній цікавий напрямок сучасного джазу. Циганський джаз – чарівний, волелюбний, щирий, простий і красивий, він одночасно вірний традиціям і не боїться експериментів. Саме за це ми його і любимо.

Дмитро Кушніров – гітара
Матвій Миронов – скрипка
Дмитро Коваленко – гітара
Микола Кістеньов – контрабас

Квитки можна придбати в Домі МК (ул.Б. Хмельницького 57 Б) за 30 хвилин до початку концерту.