Documenta 14

Дім МК та «Культурний Проект» запрошують в освітній тур на Documenta 14 —  найавторитетніший у професійному середовищі міжнародний форум сучасного мистецтва. Documenta проходить один раз на 5 років у німецькому місті Кассель, а цього року вперше приїздить у друге місто —  Афіни.

Протягом подорожі учасники дослідять головні події форуму Documenta з порадами і підказками кураторів програми, навчаться дивитись, обговорювати та розуміти виставки сучасного мистецтва на прикладі найбільш знакової із них.

У діалозі з мистецтвознавцями та кураторами Ольгою Балашовою, Лізаветою Герман та Марією Ланько учасники сформулюють власні відповіді на питання:

 • Чи варто готуватися до походу на виставку?
 • Як народжується кураторський задум та як читати його в експозиції?
 • Як орієнтуватися у виставковому просторі та не впустити головного?
 • Як сформувати власну думку про виставку як цілісний задум та навчитись аргументувати її?

 

ПРОГРАМА

 • Вступна лекція «Що варто знати про Documenta 14» від Лізавети Герман та Ольги Балашової напередодні поїздки;
 • Щоденні відвідування різних локацій проекту в Афінах і Касселі та короткі бліц-обговорення з кураторами в перервах між локаціями протягом дня;
 • Обговорення побаченого та розбір окремих робіт у кінці кожного дня;
 • Матеріали, які буде корисно прочитати перед подорожжю;
 • Підсумковий воркшоп «Критичний розбір кураторського методу команди Documenta14» по поверненні до Києва.

 

ЧОМУ САМЕ DOCUMENTA?

Заснована у 1955 році, Documenta мала на меті відновити у  післявоєнній Німеччині художній процес, дестабілізований боротьбою з так званим «дегенеративним мистецтвом» під час правління націонал-соціалістичної партії.  На прикладі різних етапів існування виставки Documenta, сьогодні можна відслідкувати як саме змінювались географічні, історичні, соціальні межі мистецтва, як збільшувався арсенал художніх медіумів та переглядалось саме поняття мистецтва.

Сьогодні Documenta —  це зріз найактуальніших політичних та інтелектуальних ідей, представлених у роботах художників, а також своєрідний прогноз як саме буде розвиватися художня культура найближчим часом.

ЧОМУ НЕ МОЖНА ПРОПУСТИТИ ЦЬОГОРІЧНИЙ ПРОЕКТ?

  Цьогорічна Documenta 14 має назву «Вчитися в Афін» і вперше проходить не тільки в рідному Касселі, а й у столиці Греції. У темі цьогорічного форуму зчитується загальноєвропейський сентимент до Афін як колиски сучасної цивілізації. Щоправда станом на 2017 рік така пропозиція від куратора Адама Шимчика є радше політичною провокацією, адже у популістському євро-дискурсі Греція подається у статусі «проблемної» точки об’єднаної Європи. У цьому контексті «вчитися в Афін» означає спробувати повернутися до політики у її давньогрецькому розумінні — як всезагальної форми соціальних зв’язків — й ускладнити розмову про цивілізаційну кризу, що її переживає сьогодні людство. Власне виставка, так само як і її перегляд, є тільки приводом й одним з багатьох інструментів політичного буття як необхідної умови життя у соціумі.

 

КУРАТОРИ ТУРУ 

Лізавета Герман

кураторка, кандидатка мистецтвознавства, арт-критик, лекторка. Досліджує історію кураторства в Україні та світі, а також неофіційне радянське мистецтво. Разом із Марією Ланько співзаснувала дослідницьку медіа-платформу «Відкритий архів». У 2016 році працювала запрошеним куратором на Ліверпульскій бієннале за підтримки British Council Ukraine.

Ольга Балашова

кандидат філософських наук, мистецтвознавець, художній критик, викладач кафедри Теорії та історії мистецтва НАОМА, автор та куратор багатьох неформальних освітніх програм з мистецтва. Сфера наукових інтересів: мистецтво нових медіа, західноєвропейська художня культура Нового часу, українське та світове мистецтво ХХ-ХХІ століття. У 2015 році разом з Лізою Герман створили книгу «Мистецтво українських шістдесятників» (видавництво «Основи»).

Марія Ланько

незалежна кураторка, дослідниця, арт-критикиня. Здобуває PhD-ступінь в Aberdeen University, де досліджує колективні та самоорганізовані практики пізньорадянського і сучасного українського мистецтва. Разом із Лізаветою Герман є співкураторкою кураторської лабораторії в Домі МК.

ВАРТІСТЬ:

825 євро

(проживання в двомісному номері)

1030 євро

(проживання в одномісному номері)

У вартість входить:

 • підготовча освітня програма від кураторів подорожі
 • супровід та рекомендації кураторів щодо програми Documenta14, зустрічі та обговорення вражень
 • проживання у готелях 3* в Афінах та Касселі (сніданки включені)
 • трансфери по програмі (аеропорт – готель – аеропорт – готель – вокзал)
 • трансфер потягом Кассель – Дюссельдорф
У вартість НЕ входить

 • авіапереліт Київ – Афіни – Кассель і Дюссельдорф – Київ (від 340 євро)
 • візова підтримка (65 євро, пільги для студентів до 21 року та пенсіонерів)
 • туристичне страхування (5 євро)
 • вхідні квитки на Documenta14 (від 70 євро)
 • проїзд місцевим транспортом

 

РЕЄСТРАЦІЯ

Ви можете зареєструватися:

 

МЕДІА ПАРТНЕРИ ПРОЕКТУ