“Музика поезії” Валентина Сильвестрова у Нью-Йорку

Дім МК наприкінці жовтня 2015 року представив творчість видатного українського композитора Валентина Сильвестрова у Нью-Йорку, США. У приміщенні Українського Інституту Америки американська публіка познайомилася з вокальними творами В. Сильвестрова, створеними на слова українською, британських, австрійських класиків.

Прем’єра проекту «Музика поезії» за участю автора та виконавців – вокалістки Інни Галатенко та піаніста Олега Безбородька – вперше відбулася у Домі МК в лютому 2014 року на Арт-форумі, присвяченому пам’яті Героїв Небесної сотні. Також концерт з успіхом пройшов навесні 2015 року в Парижі в рамках фестивалю «Україна – вільна сцена» і в Страсбурзі. Крім того, 4 вересня 2015 програма концерту була представлена на VI Міжнародному поетичному фестивалі MERIDIAN CZERNOWITZ в Чернівцях.

Для Валентина Сильвестрова важливо почути вірш, відчути, як текст сам себе представляє, знайти музичну інерцію. Тому вокальні твори композитора створюють цілісний цикл і звучать так, ніби всі поети пишуть одну пісню. І в цій пісні поети різних століть стають сопричасниками великого твору.

Валентин Сильвестров: «В останній момент своєї появи тексти (особливо класичні, антологічні, які все знають) були живими, і їх читали вголос. Згодом люди прочитували їх вголос все рідше, а тепер взагалі почали читати одними очима.

Через це вірш всихає. Тобто він, хоча і живе, однак живе, як метелик під склом. Але цей метелик і під склом зберігає свою красу, а музика на мить ніби повертає їй життя, надає силу як жива вода, і вірш звільняється з-під скла, щоб знову злетіти »…

Невипадково концерт “Музика поезії” розпочався з пісні, написаної на вірш Тараса Шевченка. Мова поета – це не просто мова. Шевченко – автор таких текстів, які свідчать, що народ український і його мова не повинні зникнути. Його тексти ніби стоять на сторожі, оберігаючи мову і народ.

Від Шевченка до поетів сучасності, все покоління українських майстрів слова раз по раз нанизують свої вірші як коралі на нитку самобутності української культури, створюючи своєрідний оберіг. Їх вірші, вірші Шевченка зокрема, по суті, і є символом незалежності України.