Комікс: Лекції про читання

Комікс // Лекції про читання – цикл відкритих лекцій про комікси від літературної майстерні «Бартлбі і компанія».

Ми любимо історії так сильно, що хочемо говорити про них у будь-якому їхньому втіленні. Цього разу ми говоримо про комікси. Про відмінність візуальної мови та вербальної, про ілюстрування смислів і читання зображень. Про те, як розповісти історію, не зронивши жодного слова. Про те, яке місце відведено коміксу в сучасній культурі.

——
Лектори:

ОЛЬГА КОВАЛЬЧУК – літературознавиця, культорологиня, дослідниця коміксів, авторка ресурсу Vertigo.

ОЛЕКСАНДРА РИНК – коміксологіня, випускниця Києво-Могилянської Академії. Постійна авторка сайту Vertigo, а також авторка найбільшого українського телеграм-каналу про комікси «Основи коміксологіі» (@comixology).

БОРИС ФІЛОНЕНКО – арт-критик, лектор, куратор.
З 2011 року співпрацює з арт-центром Павла Гудімова Я Галерея (Київ, Дніпро), з 2014 року – з галереєю Come In (Харків), з 2016 – з арт-центром Aza Nizi Maza (Харків).
Співзасновник освітнього проекту Центру європейської культури Dante – пті-університету Іона (Харків), де курує напрямок comics studies. Засновник і куратор освітньої програми арт-центру Aza Nizi Maza «Повільна історія мистецтва».
Пише про сучасне українське мистецтво і комікси. Разом з Клубом ілюстраторів Pictoric автор комік-бука «Тіні забутих предків. Графічні історії »(Видавництво Артбук, 2016). Живе й працює в Харкові

ЄВГЕНІЯ ПОЛОСІНА й АННА ІВАНЕНКО – випускниці Британської Вищої Школи Дизайну, співзасновниці студії Сері / граф і фестивалю «ПРИНТ ФЕСТ 100», незалежні художниці, іллюстраторки, авторки коміксів і зинів.

——
Курс складається з 5 лекцій і практичного заняття.

Зустрічаємося по вівторках і п’ятницях з 23 травня до 9 червня о 19:00 в галереї Дому Майстер Клас за адресою: вул. Б. Хмельницького, 57-Б [4 поверх].

Внесок за участь:
200 грн. – абонемент на весь цикл лекцій.
250 грн. – абонемент на весь цикл лекцій і практичне заняття.
50 грн. – одна лекція.
70 грн. – практичне заняття [6 червня].
Замовлення абонементів і обов’язкова реєстрація за посиланням: https: //goo.gl/8C7UqZ

——
ПРОГРАМА:

23 травня / вівторок / 19:00
Національні герої: лекція про історію в коміксах
/ Ольга Ковальчук /

Як елемент масової культури, супергеройські комікси – продуктивний канал формування історичних і національних міфів. Робота з історичним матеріалом в цьому випадку має безліч векторів – від прямолінійної пропаганди до гротеску. На лекції ми вирушимо крізь час і простір від очевидного – Капітана Америка та Другої Світової – до неймовірного – масового вбивства американських президентів Дедпулом, розглянемо коміксні приклади альтернативної історії (що сталося б, якби шатл Супермена приземлився в радянській Україні?) І дізнаємося, як на думку Ніла Геймана сучасні супергерої колонізували Америку. А ще розберемося, чому майже всі українські комікси – про нашу героїчну історію, і чи добре це.
——
26 травня / п’ятниця / 19:00
Різноманітність в коміксах: навіщо нам супергероїні-мусульманки
/ Олександра Ринк /

З одного боку, індустрію розваг все частіше критикують за некоректне зображення представників етнічних меншин, конфесій і сексуальних ідентичностей. З іншого – бажання догодити всім і нікого не образити нерідко сприймаємо як піар-хід чи навіть боязку відмову від свободи самовираження. Поки Marvel розгрібають скандал з антихристиянськими посиланнями в нових «Людях Ікс», а DC готуються запускати лінійку «нових історій про нетипових героїв і героїнь», ми спробуємо розібратися, як комікси стають більш інклюзивними і чи потрібно це взагалі.
Обговорювати, серед іншого, будемо: «Ms. Marvel »(Дж. Віллоу Вілсон, Е. Алфона),« Mockingbird »(Челсі Кейн, Кейт Немжік), Cage! (Г. Тартаковськи).
——
30 травня / вівторок / 19:00
Веселі картинки: лекція про комікси і образотворче мистецтво
/ Ольга Ковальчук /

Комікс пройшов шлях від масового розважального контенту до офіційного статусу 9-го мистецтва. Весь цей час медіа трансформувалося, знаходячи свою традицію й естетику. На лекції ми розберемося, як на них вплинуло класичне і модерне образотворче мистецтво – від динаміки наскальних малюнків і колористики середньовічного ілюмінування до дадаїстської техніки колажу і поп-арту. А ще розберемо по кісточках (читай – по референції) обкладинки Дейва МакКіна до «Сендмену», які стали окремою художньою виставкою.

_____________

2 червня / п’ятниця / 19:00
Комікс в музеї сучасного мистецтва
/ Борис Філоненко /

За останні тридцять років комікс не тільки «подорослішав», знайшов традицію і став художньою формою, яку вивчають в університетах світу, а й з’явився в музеї – місці, де неминуче відбувається зіткнення з тим, що називається словом «мистецтво». Чому комікс потрапив до музею? Чи означає це, що він визнаний мистецтвом? Арт Шпігельман говорив про те, що комікс повинен стати мистецтвом, щоб бути частиною культурного процесу. У свою чергу історик мистецтва Ернст Гомбрих писав: «… якщо ми хочемо зрозуміти щось в історії мистецтва, треба раз і назавжди твердо засвоїти, що образотворчі форми та письмена – кровні родичі». Не тільки комікс може бути прийнятий до музею, вписаний в історію мистецтва, а й сама історія мистецтва залишається неповною, якщо комікс з неї виключений.
——
6 червня / вівторок / 19:00
Комікс як засіб безсловесної комунікації [лекція з практикою]
/ Женя Полосіна й Аня Іваненко /

Поговоримо про переваги коміксу як інтернаціонального засобу спілкування, про те, як він працює, коли потрібно передати інформацію, не використовуючи текст. Обговоримо графічні прийоми, завдяки яким зчитується історія. Дізнаємося про способи розповісти свою історію картинками і самостійно випробуємо цей спосіб комунікації наживо.
——
9 червня / п’ятниця / 19:00
Інформація про лекцію з’явиться 12 травня.

——
Контакти:
e-mail: brtlbandco@gmail.com
+38 (093) 621.51.51