Базак Марта

Заслужений художник України (2008), член Національної спілки художників України (1989). У 1972 закінчила Львівське училище декоративно-прикладного мистецтва (відділення художнього оформлення), далі продовжила художню освіту на відділенні художнього текстилю у Львівському державному інституті декоративно-прикладного мистецтва.

Ще студенткою 1977 року взяла участь у Міжнародній виставці проектів гобеленів в Гданську (Польща). На сьогодні в активі художниці участь з творами художнього текстилю, живопису та графіки в понад 70 виставках, з них чверть – міжнародні (Австрія, Бельгія, Канада, Китай, Польща, Португалія, Росія, Угорщина, Франція, Чехія), а також 16 персональних експозицій. Твори М. Базак зберігаються в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Івано-Франківському краєзнавчому музеї, Всеросійському музеї декоративно-прикладного мистецтва в Москві і приватних колекціях в Україні, Канаді, Німеччині, Польщі, Росії, США, Франції, прикрашають інтер’єри дипломатичних представництв США , Франції.

Марта Базак в текстильних композиціях і гобеленах тяжіє до оригінальних прийомів виконання, використовує складні техніки та варіації тканних і нетканних поверхонь. Крім техніки гладкотканного гобелена з характерним підкресленням живописних можливостей текстилю ( «Дерево», 1990; «Чорний квадрат», 1997; і ін.), часто звертається до ткацтва в рамах ( «Ангел», 2000) і параван (ширм), які в її виконанні стають самостійними просторовими текстильними композиціями, органічно вписуються в сучасний інтер’єр. На виставці експонувалися роботи з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва ( «Ангел з чорним і білим крилом», диптих «Він і вона»).

Творчість художниця поєднує з науково-дослідницькою діяльністю. Як завідувач відділом Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття (1980-ті рр.), а пізніше, в 1990-х рр., як старший науковий співробітник Дирекції художніх виставок України М. Базак опублікувала десятки статей в наукових виданнях, каталогах виставок і періодиці . Її перу, як дослідниці, зокрема, належать статті в колективній монографії «Гуцульщина. Історико-етнографічне дослідження »(1987); «Аналітичний опис колекцій нововиявлених експонатів з Чорнобильської зони (відділ тканин і вишивки, експедиції 2001 і 2002 рр.”) тощо.